- +48 22 414 22 15
- biuro@fotaika.com
Panele fotowoltaiczne, choć są praktycznie bezobsługowe, wymagają okresowego przeglądu przynajmniej raz w roku w celu wyeliminowania usterek oraz wad.
Wady modułów, jeśli nie zostaną wykryte, mogą spowodować utratę przychodów nawet do 20 % - dlatego tak ważna jest regularna kontrola stanu instalacji fotowoltaicznej.
Inspekcja termowizyjna paneli fotowoltaicznych za pomocą dronów jest efektywniejsza niż tradycyjne badanie termowizyjne z ziemi, inspekcja za pomocą dronu odbywa się podczas jednego przelotu, przy wykorzystaniu oprogramowania analitycznego umożliwiającego niemal natychmiastową, wysoce-precyzyjną diagnostykę algorytmiczną, oszczędzając przy tym koszty. Skraca się nie tylko czas z kilku godzin do kilkudziesięciu minut, ale wszystko jest w pełni zautomatyzowane – start dronu, przelot po wyznaczonej trasie oraz jego lądowanie odbywa się samoczynnie. Po usunięciu usterek, sprawność
i uzysk energii powrócą do wartości nominalnych i przyczynią się do wzrostu przychodów i szybszego zwrotu z inwestycji
Każda usterka jest zidentyfikowana do rzędu, modułu i ma przypisaną historię wykrycia, a zindywidualizowany raport, tworzony na potrzeby sprawnego zarzadzania instalacją, przyśpiesza diagnostykę i umożliwia precyzyjne przeprowadzenie serwisu zmniejszającego straty, związane z nieprawidłowym działaniem instalacji, utraconą produkcją, a co za tym idzie przychodami.
dotyczy wykrywania awarii samych diod
lokalizowanie mikropęknięć, dziur, jak również uszkodzeń złączy
odnajdywanie prądów wstecznych, takich gdy prąd przepływa w kierunku od sprawnych łańcuchów do uszkodzonego, zamiast płynąć do przekształtnika PV i dostarczać moc do sieci zasilającej AC
wykrywanie zabrudzeń, takich jak: błoto, kurz, pył, ptasie odchody będących przyczyną zacienień
lokalizacja stałych lub okresowych miejsc zacienień i hotspotów, powodujących spadek uzysku energii z instalacji fotowoltaicznej
określanie największego potencjału energii słonecznej w pracy paneli uwzględniając wpływ roślin (w tym igliwia i liści)
detekcja gorących punktów o podwyższonej rezystancji w których dochodzi do wytwarzania się zbyt wysokich temperatur, co może prowadzić do wypalania się dziur w tylnej warstwie folii, w konsekwencji nawet do pożaru. Przyczyną powstawania hotspotów są często mikropęknięcia i częściowe zacienienie
Wszystkie zebrane i przetworzone informacje natychmiast wyświetlane są w interfejsie raportu, również jako mapa termowizyjna, aby z łatwością można było kompleksowo przejrzeć i odczytać wszystkie kluczowe parametry stanu monitorowanej instalacji.
Pozwala na bardzo wysoką trafność wykrycia różnych błędów, po wyeliminowaniu których sprawność instalacji PV wzrasta do wartości nominalnych i pozwala na dodatkowe uzyski mocy wyższe nawet o 20 %.
Analiza zebranych danych z raportu wpływa w znacznym stopniu na sprawne działanie całej instalacji i bezpośrednio na poziom osiąganych przychodów z inwestycji.
Raport z inspekcji instancji fotowoltaicznej może być również przydatny dla właściciela do zgłaszania reklamacji modułów czy innych elementów instalacji.